Spolupráce se školou

Čtenářská dílna

Je společná akce ObK Žihle a ZŠ Žihle, která probíhá již třetím rokem.

Jejím cílem je ukázat žákům druhého stupně ZŠ – tedy „náctiletým“, že i četba dobré knihy může patřit k životním radostem. Pomáhá jim najít odpověď na otázku: „K čemu vůbec kniha je?“ Víme, že přece ke čtení! Ale do toho čtení se vejde všechno: pro někoho zábava, poznání, prostředek k vyvolání vzrušivého napětí, pro jiného uspávací prostředek či odstranění pocitu nudy…

Čtenářská dílna spočívá v tom, že se jedna hodina literatury týdně odehrává přímo v knihovně. Každý čte knihu dle vlastního výběru a vede si tzv. osobní záznam z četby. Není to obsah příběhu!

Čtenář má zachytit vlastní reakce na to, co právě čte – pozitivní či negativní. Může klást otázky, divit se, předvídat, zaznamenávat, co ho potěšilo, co naopak zarazilo či ohromilo nebo předvídat, jak se bude děj vyvíjet dále… Zkrátka musí PŘEMÝŠLET!

Při čtenářské dílně děti dodržují tato pravidla:

1)      Čti knihu. Časopisy, komiksy nebo encyklopedie tě nenaučí vnímat souvislý text.

2)      Nečti knihu, která se ti nelíbí. Proč s takovou knihou ztrácet čas, když na tebe čeká tolik jiných.

3)      Když se ti kniha nelíbí, vyber si jinou. Poraď se s knihovnicí nebo i s kamarádem a zjisti, které patří v knihovně k nejoblíbenějším a zkus si vybrat jednu z nich.

4)      Klidně si znovu přečti knihu, která se ti líbila. Přesně tak to čtenáři dělají.

5)      Nevadí, když přeskočíš kousek textu, který tě nudí. I to čtenáři dělávají.

6)      O každé knize, kterou jsi přečetl, si udělej záznam. Vypiš větu, která tě v knize zaujala (tj. citát z knihy). Sbírej údaje o sobě jako o čtenáři. Pozoruj, jaký jsi čtenář a raduj se z toho, čeho jsi po čase dosáhl.

7)      Pamatuj, že čtení je přece přemýšlení.

8)      Nedělej nic, co by mohlo rušit ostatní čtenáře. Nevnucuj jim svoje řeči ve chvíli, kdy se snaží vstoupit do světa, který pro ně vytvořil autor knihy.

9)      Čti a zapisuj po celý čas k tomu vymezený.

10)  Čti, jak nejlépe dovedeš a přečti co nejvíce.

Většina dětí jsou čtenáři knihovny, nosí si tedy rozečtené knihy domů a mohou pokračovat v četbě i mimo výuku. I z této četby si udělají poznámky. Ostatní děti, které nejsou ještě čtenáři a příběh je zaujal, si mohou vybranou knihu uschovat v knihovně, aby v ní mohly pokračovat při příští dílně. Žáci samozřejmě mohou číst i svou knihu z domova.

 

Ke čtenářské dílně se váže malé upozornění pro čtenáře a uživatele knihovny:  Pokud budete potřebovat kopírovat, poradit s výběrem nebo počítačem využijte prosím k návštěvě jinou dobu. Přesný čas bude zveřejněn po začátku školního roku. Děkuji za pochopení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.