O knihovně

Obecní­ knihovna v Žihli funguje od roku 1961, během své existence se několikrát stěhovala. Nakonec zakotvila v areálu mateřské školy. Před areálem můžete bez problému zaparkovat svůj automobil.

Do knihovny je bezbariérový pří­stup. Není problém zajet s kočárkem do všech prostor knihovny.

Knihovní­ fond tvoří­ přibližně 9000 knih a brožur + několik titulů časopisů (např.: Vlasta, Květy, Recepty prima nápadů, 21. století­, Enigma). Spousty dalších titulů časopisů obdrží knihovna darem od čtenářů, nejsou to však kompletní ročníky. Knihovna má k půjčení i několik CD, DVD a CD-ROMů, např. výuku Českého jazyka, Matematiky…. Nově knihovna nabízí půjčování namluvených knih na CD. Během roku se přiváží několik set knih z výměnného souboru z knihovny v Kralovicích.

Zaregistrováno je kolem 170 stálých čtenářů, 40% tvoří děti do 15 let. Čtenáři si vypůjčí­ přibližně 10 tisí­c titulů ročně. Pokud jste nemocní apod. lze si domluvit donášku knih do domu (telefonicky, e-mailem, skypem).

V knihovně je zdarma přístup k internetu. Je zde možný barevný a černobílý tisk, skenování­ a kopírování viz. Cení­k služeb . V případě zájmu je samozřejmé zaučení s prací na PC a surfováním na netu. Nebojte se zeptat, je to opravdu jednoduché a zvládají to i osmdesátníci 🙂

29. října 2008 bylo spuštěno půjčování přes počítač (kódy) v AKS Clavius. Přesto prosím čtenáře o zanechání knižních lístků v knihách. Spousta čtenářů je stále využívá a v knihách z Kralovic slouží v jiných knihovnách k půjčování.

V roce 2010 získala Obecní knihovna Žihle ocenění za vzorné vedení obecní knihovny v soutěži Vesnice roku. O rok později jsme přihlásili webové stránky knihovny do soutěže Biblioweb 2011. Náš web skončil přesně uprostřed všech přihlášených. V naší kategorii „knihovny v obcích a městech do 3000 obyvatel“ jsme se umístili na krásném pátém místě.

Knihovna pořádá každoročně několik akcí spojených s přenocováním, za zmínku stojí­ např. Noc s Andersenem nebo Hurááá na prázdniny. V neposlední řadě se již několik let skupina čtenářů vydává na společnou „pracovní dovolenou“ na hrad Hauenštejn u Ostrova nad Ohří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.